Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile – istniejąca od 2000 roku, to największa Uczelnia publiczna północnej Wielkopolski, prowadzi studia inżynierskie, licencjackie i magisterskie. Kształci specjalistów na praktycznych kierunkach technicznych, ekonomicznych, humanistycznych i medycznych – odpowiadających na dynamiczne przemiany rynku pracy. Szeroka współpraca Uczelni z biznesem krajowym i międzynarodowym, zaowocowała studiami dualnymi – innowacyjnym projektem edukacyjnym na kierunkach inżynierskich.
Uczelnia uczestniczy w programie wymiany międzynarodowej ERASMUS+, dlatego studenci mają możliwość odbycia nawet 1/3 studiów na zagranicznych uczelniach partnerskich.
Doskonalony, z każdym rokiem, kampus akademicki ma dziś imponujący kształt – na jego terenie znajduje się: nowoczesne Centrum Fizjoterapii z jedyną w regionie kriokomorą, hala sportowa z siłownią, sauną i salami fitness, kompleks boisk zewnętrznych, sala wykładowo-widowiskowa Auditorium Maximum oraz nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych

Miasto Piła – malowniczo położone miasto nad rzeką Gwdą, na pograniczu Pomorza Zachodniego i Wielkopolski. Ponad połowę jego powierzchni stanowią lasy i parki, wypełniające tereny pomiędzy nowoczesnymi dzielnicami mieszkaniowymi. Urody dodają liczne jeziora. Okolice grodu są obszarami nieskażonej przyrody i pięknych krajobrazów, które zapraszają do aktywnego wypoczynku, kusząc swymi walorami turystów z kraju i z zagranicy.
Miasto, dzięki swemu położeniu geograficznemu jest znaczącym w skali kraju skrzyżowaniem szlaków komunikacyjnych. Tu przecinają się drogi kołowe i kolejowe, prowadzące z Wybrzeża na południe, do Poznania, Gorzowa i dalej do Niemiec oraz ze Szczecina i Świnoujścia do Bydgoszczy, Torunia i Warszawy.
Piła to także intensywnie i systematycznie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Do wiodących działów gospodarki należą branże: elektroniczna, elektryczna i poligraficzna.

fot. Robert Judycki